Üniversiteler Dünya Şampiyonası

 

Üniversiteler Dünya Muaythai Kupası

IFMA-Uluslararası Amatör Muaythai Federasyonu tarafından FISU-Uluslararası Üniversite Sporları Federasyonu onayı ile Federasyonumuz 2015 Faaliyet planında yer alan ve Üniversite Sporları Federasyonu ile işbirliğinde katılınılan Dünya Üniversiteliler Muaythai Kupası 16-23 Mart 2015 Tarihlerinde Tayland'ın Bangkok kentinde düzenleniyor. 

Düzenlenecek olan faaliyete katılmak üzere Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu ile yapılan yazışma sonucunda Üniversite Sporları Federasyonun içtalimatları ve yönetim kurulu kararları çerçevesinde ilk defa katılınacağından sadece daha önce Muaythai’de milli olmuş ve hallen öğrenciliği devam etmekte olan sporculardan oluşan 24 Kişi Federasyon imkanı ile 4 Kişi kendi imkanı ile 29 Kişilik bir kafile ile katılıyor.

Kafilede;Türkiye Muaythai Federasyonu İcra Kurulu Başkan Vekili ve EMF Asbaşkanı IFMA Kanunlar Komisyonu Üyesi Hasan Yıldız, İcra Kurulu Teknik Başkan Vekili Okşar Taştan, Kafile Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aydın Şentürk, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Temsilcisi Şahin Oğuz, Uluslararası Hakem Fazlı Kunduoğlu, Doktorlar;Dr. İrfan Öğretmen, İFMA Sağlık Kurulu Başkan Yrd. Dr. Bedrettin Erdoğan Aydın, Üniversite Temsilcileri;İsmail Yolcu, Hüseyin Gümüş, Mustafa Taşçı, Antrenörler: Arif Karakuş, Yaşar Cuma Kılıç, Evren Arslan Büyük Erkek Sporcular Sergen Telli, Tolga Arslan, Cindi Çelik, İsmail Ozan Ünlü, Doğan Emre Bılıdırcı, Mustafa Gümüş, Yasin Pamay, Oğuz Şeker, Mehmet Furkan Çığrık, Büyük Bayan Sporcular, Funda Tiken, Meltem Baş olmak üzere 24 kişi, ayrıca Milli Takım antrenörleri Cevdet Sabır, Gencer Güvençve Umut Norgaz ile Muaythai Ulusal Hakemi Eray Aldemir aynı kafilede görevlendirilmiş olup kendi imkanları ile katılıyor.

Muaythai Üniversiteliler Milli Takım kafilemiz dün 15 Mart 2015 tarihinde Istanbul’dan yola çıkarak Tayland’da ulaştı. Otele yerleştikten sonra kayıt ve kontrol tartıları ardından il teknik toplantı yapıldı. Toplantı ardından IFMA- FISU Dünya Kupası Resmi Takım Menajerleri toplantısı yapıldı.

17 Mart 2015 Tarihinde açılış seremonisi ile başlayacak olan Dünya Üniversiteliler Muaythai Kupasına 43 ülkenin davet edildiğini 35 ülkenin katılım için Tayland’a geldi.

Takım Menajerleri Toplantısında Konuşan IFMA Genel Sekreteri Stephan Fox;Üniversiteliler Dünya Kupası Muaythai için çok önemli bir adım, sporumuz yarışmanın yanında bir çok alan proje yapmakta, kültürel, eğitim ve sportif alanda ciddi organizasyonların yanında eğitim ve projelere önem veriyoruz, Gelecek yıllarda Dünya Üniversiteliler Şampiyonası yapacağız, FISU ve IOC bizi bu yıl tam tanıyacak, tanınan sporlar arasında girdiğimizde IOC nin dikkatini çekeceğiz ve olimpik olacağız çabamız bundan yana dedi.

Kafilede Bulunan Türkiye Muaythai Federasyonu İcra Kurulu Başkan Vekili, EMF Asbaşkanı IFMA Kanunlar Komisyonu Üyesi Hasan Yıldız, Üniversiteliler Muaythai şampiyonasını dünyada ilk defa beş yıl önce Türkiye’de başlattık, burada emeği olan başta Korkmaz Atalay’a, Aydın Şentürk’e Atakan İli ve Ali Sarı gibi ismini sayamadığım arkadaşların emeği ile projede başarılı olduk, sonra bu işi IFMA’ile konuşarak Uluslararası alana yaydık bugün bir Rüya gerçekleşiyor çok heyecanlıyız. Konuşmalarımıza göre gelecek sefer İlk Dünya Üniversiteliler Şampiyonası Türkiye öncelikli aday ülke konumunda, temennimiz Türkiye’de her zaman ilklerin öncülüğümüyaptığımız gibi Dünya Üniversiteliler Şampiyonasını gerçekleştirmek.

Teknik İcra Kurulu Başkan Vekili Okşar Taştan;Buraya seçilen sporcuların mevcut üniversiteliler şampiyonaların başarılı olduklarını iyi bir milli takımla katıldıklarını ifade etti.

Kafile Başkanı Yrd. Doç. Dr. Aydın Şentürk;Teknik toplantıda sporcuların burada olma sebebinin daha önce bu sporun Üniversitelerde başlamasına sebep olan ve bugün mezun olan kişilerin anısında iyi madalya lamlarının ve tarih yazmalarını temenni ettiğini söyledi.